Hit enter after type your search item
Bilgi Rehber

Ansiklopedik Bilgi

Home / Sağlık / E129 Renklendirici Allura Red AC

E129 Renklendirici Allura Red AC

/
/
/
501 Views

E129 

Allura Red AC (E129) yaygın olarak içeceklerde, meyve sularında, ekmek, et ve tatlı ürünlerinde kullanılan bir azo boyasıdır. Allura Red’ in yüksek miktarda tüketilmesi insan sağlığı üzerine etkisinin; alerji, gıda intoleransı, kanser, multiple skleroz, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, beyin hasarı, mide bulantısı, kalp hastalığı ve aromatik azo bileşiklerinin reaksiyonuna bağlı astım olarak görüldüğü iddia edilmiştir. İngiltere’den yeni bir randomize, çift kör, plasebo kontrollü çapraz araştırmada yapay gıda renklendiricilerinin çocuklarda davranışsal değişikliğe neden olup olmadığı test edilmiştir. Çocuğun yedi gıda katkı maddesini tüketiminin en fazla beş puanlık IQ düşüklüğüne neden olacağı tespit edilmiştir. Allura Red ve Ponceau 4R gıda ve içeceklerde en çok kullanılan kırmızı pigmentlerden ikisidir. Kendi molekülünde azo fonksiyonel grup taşıyan sentetik organik maddeler gibi, genellikle malformasyon ve tümörlerin potansiyel nedeni olarak görülmüştür. Bu nedenle, AB, içeceklerdeki Allura Red ve Ponceau 4R alımını sınırlamıştır
Avrupa Parlamentosu ve Konseyi kararına göre, Allura Red gıda maddesi eklendiğinde, etikette ek bilgi olarak “Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkisi görülebilir” uyarısı içermelidir (Regulation: EC No.1333/2008)

Renklendiricilerden E 129   içeren gıdaların etiketlerinde yer alması gereken ilave bilgi  “Çocukların aktivite ve  dikkatleri üzerine olumsuz etkileri bulunabilir.”

E 129(E-129) Gıda Katkı Maddesinin Kullanım Alanları

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Ek 2 Bölüm E de ‘Gıda Kategorilerinde İzin Verilen Gıda Katkı Maddeleri ve Kullanım Koşulları’ yer almaktadır. Sadece E-129 gıda katkı maddesi kullanım alanları:

İşlenmiş meyve ve sebzeler
Kurutulmuş meyve ve sebzeler
Sirke, yağ veya salamura içindeki meyve ve sebzeler
Teneke veya cam ambalajdaki meyve ve sebzeler
Bazı meyve ve sebze preparatları
Meyve ve sebze preparatları (komposto hariç)
İşlenmemiş et
Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında
tanımlanan işlenmemiş et (hazırlanmış et karışımları hariç)
Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında
tanımlanan hazırlanmış et karışımları
Isıl işlem görmüş işlenmiş et
İşlenmiş balık ve su ürünleri, yumuşakçalar ve kabuklular dahil
Türk Gıda Kodeksi Aromatize Şarap Bazlı İçki ve Aromatize Şarap Kokteyli
Tebliği’ nde tanımlanan aromatize edilmiş şarap bazlı ürünler
Aromatize şaraplar
Aromatize şarap bazlı içkiler

Kaynakça:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği, Resmî Gazete 30 Haziran 2013 Pazar Sayı: 28693. Ek II.
Abramsson-Zetterberg L., Ilbäck N. G. (2013). The synthetic food colouring agent Allura Red AC (E129) is not genotoxic in a flow cytometry-based micronucleus assay in vivo. Food and chemical toxicology, 59, 86-89.

https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2008/1333/oj

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar