Hit enter after type your search item
Bilgi Rehber

Ansiklopedik Bilgi

Home / Sağlık / E202 Potasyum Sorbat

E202 Potasyum Sorbat

/
/
/
37509 Views

Potasyum Sorbat Molekül Formülü: C6H7KO2
Potasyum sorbat, polimer yapıda beyaz veya sarı beyaz renkte, toz veya granüller halde, kendine has hafif bir kokusu olan, tadıldığında ekşilik hissi uyandıran doymamış bir yağ asididir. Organik asitler içinde gıda kodeksine uygun olan tek koruyucu potasyum sorbattır.

Potasyum sorbatın insan sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Suda ve etanolde iyi çözünen potasyum sorbat E202 gıda katkı maddesi olarak bilinir. Potasyum sorbat suda çözündüğünde iyonlaşarak sorbik asit haline dönüşür.

Sorbatlar insan gıdalarında, hayvan yemlerinde, farmakolojide, kozmetik ürünlerinde ve paketleme materyallerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sorbatlar gıda prezervatifi olarak süt ürünlerinde (peynir ve peynir ürünleri, yoğurt, ekşi krema v.s.), unlu mamüllerde (kek, pay v.s.), meyve ve sebzelerde (şarap, meyve suları, salatalar, reçeller, kurutulmuş meyveler, fermente sebzeler) ve diğer gıdalarda (et ve balık ürünleri, mayonez, margarin) kullanılmaktadır.

Gıdanın yer aldığı birçok sektörde küf maya ve bazı bakteri türlerinin gelişimini önlemek amacıyla kullanılır.

Potasyum sorbat gıda dışı olarak kişisel bakım ürünlerinde, tütünde de mikrobiyal gelişimi önleme ve raf ömrünü arttırmada kullanılmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar